Vodní hasicí přístroj
Vodní hasicí přístroj je klasika pro takové to domácí hašení. Zná jej asi každý a princip je samozřejmě jednoduchý. Není už tak jednoduché rozhodnout se, kdy je jeho aplikace vhodná.
Co hasit a nehasit vodním HP
Vodní hasicí přístroj je vhodný pouze pro hašení požáru třídy A.
Tedy pevné látky jako jsou dřevo, uhlí, textil, papír, plasty a další podobné,
Vodní hasicí přístroj není vhodný pro hašení hořících kapalin a plynů.
Jak funguje?
Jak již napovídá název, hasivem je v tomto případě voda. Může zde být i nějaká příměs, která má za úkol zvýšit efektivitu hašení. Voda zamezí přístupu kyslíku a zajistí i masivní chlazení hašeného předmětu tak, aby se opět nevznítil.
Na co si dát pozor?
U vodního hasicího přístroje si hlavně dejte pozor, abyste ho nepoužívali na věci pod elektrickým napětím a nikdy s ním nezkoušejte hasit hořící tuky a oleje, které najdete například v kuchyni. Kdybyste hořící pánev zkusili hasit vodou, dojde naopak k masivnímu rozšíření požáru, který může zachvátit i hasící osobu, což je velice nebezpečné.
Zakázáno je hasit hořlavé kovy, především na bázi hořčíku, spotřebiče pod elektrickým napětím a hořící rostlinné a živočišné tuky a oleje.
Mlhový hasicí přístroj
Speciální typem vodního hasicího přístroje je mlhový hasicí přístroj. Ten má speciální sonickou trysku, díky které nevypouští proud vody, ale doslova vodní mlhu, která účinně zamezuje přístupu kyslíku a zároveň místo hoření efektivně chladí. Díky tomu dokáže uhasit i věci, na které není běžný vodní hasicí přístroj vhodný. Pomocí mlhového stroje můžete bezpečně uhasit požár tuků. Čistě hypoteticky si s ním dokážete poradit i s hořícími plyny a hořlavými kapalinami. Oficiálně uznaný pro hašení je ovšem pouze pro třidu požáru A (pevné látky) a F (rostlinné a živočišné tuky a oleje).
Potřebujete řešit hasicí přístroje?