Práškový hasicí přístroj

Práškový hasící přístroj je asi nejuniverzálnějším hasicím přístrojem vůbec. Jeho pomocí se dají hasit požáry typu A,B i C.

Co hasit a nehasit práškovým HP

Práškový hasicí přístroj je vhodný pro hašení požárů pevných látek a to i za přítomnosti elektrického proudu.

Uhasíte s ním ale také hořící plyn a kapaliny.

Není vhodné jeho pomocí hasit dřevo, uhlí, textil a podobné látky, dále jemnou elektroniku a mechaniku.

Jak funguje?

Práškový hasicí přístroj je naplněný práškem a plynem který prášek tlačí ven. Prášek hoření zastaví tím, že hašené místo sám sebou ochladí a hašený objekt pokryje čímž zamezí přísunu kyslíku a plameny udusí.

 

Na co si dát pozor?

U hořících kapalin je třeba dát si pozor, aby se tlakem z hasicího přistroje neroztříkla a místo uhašení oheň nerozšířila, nedávejte trysku příliš blízko.

Nedoporučuje se používat v menších uzavřených prostorech, protože hrozí riziko nadýchání se prášku. Pokud tento hasicí přístroj použijete v místnosti kde je elektronika či zařízení náchylné na prach, tak je zde riziko, že dojde k jeho poškození. Obecně se po použití práškového hasicího přístroje nedají zasažené věci dobře vyčistit.

Zakázáno je pomocí tohoto práškového hasicího přístroje hasit lehké a hořlavé alkalické kovy (baterie), volně ložené sypké materiály a rostlinné tuky a oleje.

 

Práškový hasicí přístroj - třída D

Existuje speciální typ práškového hasicího přístroje, který vypouští prášek o poznání pomaleji. Požár hořlavých kovů (třída D) se práškem vlastně zasype, čímž se požár dusí a složení prášku ionizuje povrch kovu, čímž brání dalšímu rozšiřování. Pokud v nějakém provozu hrozí, že budete muset hasit kovy nebo baterie, je tento hasicí přístroj nezbytností, protože ničím jiným kov v podstatě neuhasíte.

 

Potřebujete řešit hasicí přístroje?

Kontaktujte nás